stow: "Yıldız Demir Çelik'i tedarikçi gibi değil bir partner gibi görüyoruz..."

İş ortağımız stow ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Ahmet: Öncelikle hem sizi hem firmanızı tanıyabilir miyiz acaba?

Stow: Tabii ben kendimden başlayayım Tolga Şener, genel müdür olarak 2 buçuk senedir firmadayım. Kariyerim Amerika’da başladı. Orada üniversiteyi bitirdikten sonra yine çelik çelikle üretim yapan bir firmadaydım. Yaklaşık 4 senelik bir çalışma süresinden sonra Türkiye’ye döndüm. Türkiye’de yine bir Amerikan firmasında fabrika müdürlüğü yaptım daha sonra ise metal ambalaj şirketinde bir genel müdürlük maceram oldu. Son olarak 2019 Ağustos’undan beri de Stow’da görevimi sürdürüyorum. Kendim endüstri mühendisiyim, işletmeden de yan dal yaptım. Görev gereği finans, üretim, satış bütün faaliyetlerden sorumluyum, direkt ceo’ya bağlıyım. Firmamıza gelecek olursak 1980 yılında Belçika’da kurulmuş bir firma. O günlerde yaklaşık 200.000 Euro cirosu olan küçük bir patron şirketiyken daha sonra 2001 yılında İsviçreli Cardes grubuna katılıyor ve bir süre böyle devam ediyor. 2003 yılında Ayby’den bir Fransız yatırım fon şirketi satın alıyor Stow’u. 2018 yılında da bir Amerikan şirketi olan Black Stone’a satılıyor ve hani halen o şekilde devam ediyoruz. 9 tane fabrikamız var ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde. Almanya, Fransa, Belçika, Çekya, Portekiz, Türkiye olmak üzere. 25 tane satış ofisimiz var. Yıllık 350.000 bin ton üretim yapıyoruz ama bu tonaj her sene artıyor. Genel olarak da şirketi böyle özetleyebiliriz. Türkiye operasyonuna gelecek olursak biz yaklaşık 200 kişilik bir operasyonuz. 150 tane mavi yakamız, 50 civarı da beyaz yakamız var. İzmit’te faaliyet gösteriyoruz,

Ahmet: Peki ürettiğiniz ürünleri sorsak?

Stow: Biz endüstriyel depo ve raf sistemleri üretiyoruz. Bunun yanında yarı otomatik shuttle sistemleri üretiyoruz. Türkiye’de mekik diye geçiyor ismi. Son zamanlarda şirket robotik tarafına atılım yaptı ve bir yıl önce robotik departmanını kurdu. Yakın zamanda da bir start-up satın alındı bir mini-loud üzerine bu daha çok tekstil veya küçük ürün üreten satan firmaların tercihi örneğin mesela Trendyol, Morhipo gibi firmaların kullanabileceği bir ürün ve daha yine robotik tarafına düşünülen yatırımlar var. Onun dışında müşteri hizmetleri diyelim onun da çok geniş bir ağı var.

Ahmet: Peki yıllık ne kadarlık bir üretimden bahsediyoruz? Ne kadarlık bir kapasiteniz var, ne kadar üretim yapıyorsunuz?

Stow: Şimdi şöyle Stow grubuna baktığımızda işte geçen sene itibariyle 350 bin ton bu sene muhtemelen 400 bin tonu geçeriz. Türkiye tarafına bakarsak tam rakamları verememekle birlikte 30 bin artı üretimimiz var şu an için.

Ahmet: Peki, Yıldız Demir Çelik ile olan ilişkilerinize süreçlerinize gelecek olursak bu konuda Yıldız Demir Çelik ve ürünleriyle alakalı neler söyleyebilirsiniz acaba?

Stow: Ya şimdi orada birebir en fazla işin içinde olan İbrahim Bey. Ben sözü biraz ona bırakayım. Ben de sonra arkasından yorumlarımı yaparım. Uygunsa İbrahim Bey’e de.

Stow (İbrahim): Tabii. Merhabalar.

Ahmet: Merhaba İbrahim Bey, nasılsınız?

Stow: Teşekkürler, siz nasılsınız?

Ahmet: Sağ olun bizler de iyiyiz, sizi tekrar görmek çok mutlu etti.

Stow: Teşekkür ederim. Ben 2018 yılında Stow grupta göreve başladım satın alma müdürü pozisyonunu dolduruyorum yani bizim buradaki en kritik görevimiz ham maddemiz. Tolga Bey’in de bahsettiği gibi yıllık bin tona yakın bir ham madde alımı yapıyoruz işte ağırlıklı olarak asitli dediğimiz yassı çeliği kullanıyoruz, %70 civarında, %30 civarında da galvaniz yassı çeliği yassı sacı kullanıyoruz. Yıldız Demir Çelik’te bu sektöre 2018’de girdi hatta 2018’in Kasım ya da Aralık aylarında biz de ilk kontratımızı yaptık Yıldız Demir Çelik ile belki de ilk dönem müşterilerinden biriyiz. O günden bugüne de her ay satış temsilcileriyle de görüşürüm. Her ay mutlaka az da olsa çok da olsa bir siparişimiz oldu, mutlaka bir sevkiyatımız oldu. Ağırlıklı olarak sizden asitli ve galvaniz ürünlerde yarı yarıya alım yapıyoruz. Yıldız Demir Çelik’in bu sektöre girmesi bizim için çok olumlu bir etki yarattı. Biliyorsunuz sektörde çok fazla bir oyuncu yok. Yassı çelikte sıcak üretici üç dört tane vardı. Kaplama ve soğuk akne yapan firmada yediyi sekizi geçmiyor piyasada. Yıldız Demir Çelik ile lokasyon olarak çok yakın olmamız, komşu olmamız, hizmet kalitesinin iyi olması, ürünlerin iyi olması ve arka plandaki destek personelinin yani satışçısı, satış planlamacısı, tedarik tarafı onlarında ciddi bir desteği ile güzel bir çalışma devam ediyor. Biz genel olarak Yıldız Demir Çelik’ten çok memnunuz, güzel iletişim kurabiliyoruz o bizim için bir tutanaktır.

Ahmet: Hizmetin kendisinden memnunsunuz, ürünlerin kendisiyle ilgili memnuniyet ne durumdadır bir de onu soralım.

Stow: Ürünlerle ilgili bizim zaten sipariş öncesinde bir kalite isteklerimizi paylaşıyoruz. İşte kaplamada ne kadar ne kadar kaplama olacağı, 270 gram kaplamalı galvaniz sac kullanıyoruz, asitlemede de hangi ham maddenin kullanılacağı hatta dilmeli biz dilinmiş rulo alıyoruz sizden dilme talimatımız belli ne şartlarda dilme yapılacak, nasıl bir paketleme olacak, sevkiyat kondisyonları nedir, bunların hepsini bir potada erittik. Yıldız Demir Çelik de bize alıştı, biz de Yıldız’ın ürünlerine alıştık. Şu an gayet iyi bir şekilde çalışmamız devam ediyor. İlk üç, ilk beş tedarikçilerimizden biri Yıldız Demir Çelik, bizim için önemli bir yeri var.

Tolga: Benim yorumlarımda benzer ve zaten memnuniyetimizi, verdiğimiz sipariş miktarımızı artırarak her sene göstermeye çalışıyoruz. Bir tedarikçi gibi değil bir partner gibi görüyoruz biz Yıldız Demir Çelik’i hem tedarik zincirinin devamlılığında hem de yüksek kalite ürünleriyle bizi desteklemesinden memnunuz inşallah büyüyerek de iş birliğimiz devam eder.

Ahmet: İnşallah. Peki Yıldızlar Yatırım Holding ve Holdingin grup şirketleriyle alakalı genel düşünceleriniz nelerdir?

Tolga: Tabii ki biz basından takip ettiğimiz kadarıyla kendi sektörümüz dışındaki durumlara çok vakit ayıramasak da okuduğumuz kadarıyla zaten devamlı yatırım yapan bir grup. Türkiye’ye yatırım yapan bir grup bu bizim için değerli. Biz yabancı menşeli olsak da sonuçta hepimiz bu ülkenin insanlarız biz de hani yatırım çekmeye çalışıyoruz. Bizim yatırımlarımız Yıldız Demir Çelik’in yanında çok küçük kalıyor ama bu önemli. Ülkenin geleceğine olan güvenini yansıtıyor, katma değer yaratıyor, ihracatı destekliyor, pazarı destekliyor bu çok değerli. Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak bunlar okudukça sizlerle gurur duyuyorum.

Ahmet: Değerli düşünceleriniz ve sohbetiniz için çok teşekkür ederiz.

Tolga: Ben tekrar teşekkür ederim, yani güzel bir sohbet oldu diyelim sizden de değerli bilgiler aldık hem de kendimizden bahsettik çok değerliydi.

Ahmet: Biz teşekkür ederiz.